113016_14622_1.jpg

School Staff



Principal
Emily Gaberman
Room 105
Ext. 305
Assistant Principal
Orla Higgins Averill
Room 107
Ext. 307
Special Education Coord
Saundra Watson
Room 108
Ext. 308
Lead Secretary
Bookkeeper/Secretary
School Aides
Roberta Redpath
Jane Blomberg
Sheila Henry
Anne St. Bernard  
Brianna Velazquez
Room 106
Ext. 306
Ext. 303
Ext. 301
Ext. 302
Ext. 304
Kindergarten
Rachel Kurnos
Monica Staley

Room 123
Room 124

Ext. 323
Ext. 324
Grade 1
Shea Duca
Meredith Friend
Carol Grady
Evelyn Gustman


Room 125
Room 126
Room 121
Room 127

Ext. 325
Ext. 326
Ext. 321
Ext. 327
Grade 2
Melissa Camhi
Lisa Garsh
Mackenzie Kay
Angie Mullin


Room 144
Room 143
Room 150
Room 151

Ext. 344
Ext. 343
Ext. 350
Ext. 351
Grade 3
Christine Beach
Kelly Corbett / Mehan Westphalen
Sarah McKnight
Aly Schenker


Room 056
Room 060
Room 061
Room 035

Ext. 256
Ext. 260
Ext. 261
Ext. 235
Grade 4
Abby Birdsall
Amy Flax
Karen Hwang
Sue Nealon
Heidi Smith


Room 152
Room 119
Room 182
Room 120
Room 183

Ext. 352
Ext. 319
Ext. 382
Ext. 320
Ext. 383
Grade 5
Jennifer Collings
Beth Dow
Caren Firger
Stephanie Hamel
Heather McCarthy


Room 170
Room 036
Room 178
Room 177
Room 169

Ext. 370
Ext, 236
Ext. 378
Ext. 377
Ext. 369
Teaching Assistants


Nicole Butera, Lexi Corbett, Susan Eyler, Pamela Kelly, John Kinney, Taylor Mathias, Kaile Mellor, Tamara Papakyrikos, Erica Supple, Geneva Tawa

SPECIALISTS
Adaptive Physical Ed.   
Cindy Swartz
Room 30 
Ext. 395
Art     
Karen DiCenzo
Room 142
Ext. 342
Cafeteria       
Paula Theriault, Catherine Murray
Ext  248,
Ext. 214
Connections (SLC) Adjustment Counselor
Bonnie Swart
Room 113
Ext. 328
Connections (SLC) Liaison
Mark Marfione
Room 004
Ext. 204
Custodians      
Rich Franks, Bill Semchenko
Room 024
Ext. 232
ELL
Jackie O'Doherty
Room 135
Ext. 336
Guidance        
Maggi Thompson (Grades 3, 4 & 5)
Laurie Blakely (Kindergarten, Grades 1 & 2)
Room 164
Room 135
Ext. 364
Ext. 335
Literacy Specialists    
Abby Siegel, Julia Reichheld, Martha Winokur
Room 132
Ext. 332
Math Coaches
Elizabeth Heins, Liz Silva
Room 158
Ext. TBD
Media   
Jennifer Potter, Sarah Carter, Judy Matterazzo
Room 158
Ext. 358
Music
Heather Tryon, Allison Penn
Room 133
Ext. 333
Nurses  
MaryBeth Arigo
Room 110
Ext. 309
Occupational Therapy
Barbara Bowler,  Yvonne Barbier
Room 030
Ext. 395
Phys. Education/ Health 
Beth Kuzmeski, Luke Darling     
Room 032
Ext. 219
Psychologist
Bonnie Swart
Room 113
Ext. 328
Spanish
Jamie Burgoyne
Delia Jodrie
Room 55

Ext. 255

Special Ed. Liaisons    
Melody Skall, Carole Grosberg
Cathy Lunetta
Room 185
Room 30
Ext. 385
Ext. 230
Speech/Language
Nicole McGonigle
Room 163
Ext. 363
Technology      
Barbara Tennyson
Room 186
Ext. 386
Educational Technology Center (ETC)

ETC phone: 781-455-0471
ETC fax: 781-455-0415
Mary DeMaio
Will Welch - Assistant Director
Paul Messias    
Steve Tedeschi
George Jordan
Room  015
Ext. 215
Ext. 210
Ext. 211
Ext. 206
Ext. 208
ADDITIONAL PROGRAM INFORMATION
KASE @ Congrigational Church
Connie Leonard - Director
781-559-3384
METCO
Joanne Allen-Wolloughby - Director
Tammy Peeples - Broadmeadow Coordinator
781-455-0800 x2554
617-640-8890
NEDP

Genevieve Carney Jolly - Director
Scott Lennon - Broadmeadow Site Coordinator     
781-455-0400 x217
781-444-9333

weave1.jpg